Wycieczka do Gdańska

w ramach przedsięwzięcia "Poznaj Polskę"

Uczniowie klas 4-8 z ulicy Kościelnej w ramach programu MEN wzięli udział w programie „Poznaj Polskę”. Dzięki niemu mogli udać się na trzydniową wycieczkę do Gdańska i Gdyni. Celem wycieczki było poznanie kraju, regionu, najbliższej okolicy, poznanie tradycji, zabytków kultury i historii Polski. W ciągu trzech dni wraz z przewodnikiem zobaczyli: pole bitwy na Westerplatte, poznali historię tego miejsca (już sam rejs statkiem wzbudził wiele emocji), zobaczyli również Twierdzę Wisłoujście. Gdańsk to również Stare Miasto i tam ogrom atrakcji turystycznych, które widzieliśmy: pomnik Heweliusza, długi Targ, kościół Mariacki, Ratusz Nowego Miasta. Następnie udaliśmy się pod dwór Artusa gdzie czekał na nas posąg Neptuna. Dalej mieliśmy okazję zobaczyć Żurawia - symbol Gdańska i jego morskiego charakteru. Dalsza część naszego aktywnego dnia to wizyta w Stoczni Gdańskiej w słynnej Sali BHP i w Europejskim Centrum Solidarności. Tam poznaliśmy historię Solidarności a także jej dziedzictwo. Późnym wieczorem podziwialiśmy panoramę Gdańska z jego wzgórz. Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy od przejazdu do Gdyni.  Tam udaliśmy się, aby zobaczyć i zwiedzić ORP Błyskawica i ORP Dar Pomorza. W Muzeum Marynarki Wojennej mieliśmy okazję zobaczyć Zbrojownię wojenną. Słońce i wysoka temperatura pozwoliła nam na chwilę odpoczynku na gdyńskiej plaży. Po powrocie do Gdańska udaliśmy się na seans filmowy do kina. Trzeci dzień to zwiedzenie Katedry oliwskiej, poznanie jej historii a także wysłuchanie koncertu organowego. Zwieńczeniem naszego pobytu w Gdańsku – Oliwie było zwiedzenie oliwskiego parku. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta i zwiedzenie Ergo Areny w Gdańsku. Zmęczeni, ale niezmiernie zadowoleni udaliśmy się w drogę powrotną do Mosiny.

Martyna Bąkowska

Monika Jankowska