Spis treści

 

 


Gra plenerowa w Mӧlkky

Mӧlkky to świetna zabawa.

Potrzeba do niej 13 drewnianych niewielkich kołków.

Dwanaście z nich ponumerowanych i jeden do zbijania pozostałych.

 Kliknijcie w link poniżej poznajcie zasady tej gry. 

https://www.youtube.com/watch?v=GBEf2bBGniw


W świecie bajek

 Nie zawsze pogoda lub zdrowie  pozwala aby skorzystać z aktywności fizycznej na świeżym powietrzu.

 Propozycją na zabicie nudy będzie wieczór w krainie bajek.

 1. Wysłuchaj i obejrzyj bajkę (adres strony internetowej poniżej).
 2. Po jej zakończeniu, wykonaj rysunek przedstawiający bohaterów bajki.

https://www.youtube.com/watch?v=byBEH-3U5BQ


  Jak zadbać o dobry sen

Po całym dni, spędzonym na różnych aktywnościach dnia codziennego, zdarza się, że jedynym planem na wieczór jest położenie się do własnego łóżka i odpłynięcie w krainę snów. Problem się pojawia, kiedy leżymy w swoim łóżku, chcemy zasnąć i nic z tego nie wychodzi. Co w takiej sytuacji możemy zrobić? Pierwszym pomysłem, który się pojawia, dotyczy metod, jakie polecały nasze babcie, mianowicie liczenie baranów lub wypicie szklanki mleka. Czy takie metody działają? Czy w obecnych czasach mamy inne metody i czy są one skuteczniejsze?

Okazuje się, że podpowiedzią w tych rozważaniach są badania naukowców z uniwersytetu w Oxfordzie. Badali oni czas zasypiania osób, które przed snem miały wyobrażać sobie stado ryczących baranów, a następnie, liczyć barany przeskakujące przez płot. Druga grupa ochotników uczestniczących w tym badaniu nie otrzymała żadnego polecenia przed snem. Po pewnym czasie obie grupy ponownie zostały zbadane, lecz tym razem uczestnicy otrzymali polecenie wyobrażania sobie przed zaśnięciem jakiegoś przyjemnego miejsca np. plaży lub miejsca, w które chcieliby jechać na wakacje. Uzyskane wyniki w czasie tego badania pozwoliły na stwierdzenie, że wyobrażanie sobie przyjemnego miejsca przed zaśnięciem pozwala przyspieszyć zasypianie średni o 20 minut. 

A co w sytuacji, gdy trudno nam utrzymać przed oczami przyjemny obraz? Bywa też tak, że wiele problemów związanych z zasypianiem ma podłoże w nagromadzonym się stresie z całego dnia. Czasami kładąc się do łóżka, nasz mózg zamiast się wyłączyć, aktywuje proces analizy wszystkich niepowodzeń i problemów z którymi przyszło nam się zmierzyć. Rozwiązaniem mającym pomóc w takiej dolegliwości jest pomysł zaczerpnięty z psychologii stosowanej. Amerykańscy naukowcy proponują nam sposób, w jaki można poradzić sobie z tego typu wieczornymi troskami. Wystarczy, aby kwadrans przed pójściem spać, pomyśleć o rzeczach, które są w naszym życiu dobre oraz za które jesteśmy wdzięczni. Wszystkie te myśli, w następnym kroku, należy zapisać w notesie tzw. dzienniku wdzięczności. Samo zadanie ma na celu odwrócić naszą uwagę i przekierować nasz mózg na inne tory.

Pomóc w zasypianiu mogą nam również wieczorne rytuały Przykładem może być ciepła kąpiel, która pozytywnie wpływa na jakość snu. Podczas kąpieli temperatura ciała podnosi się, a po wyjściu z kąpieli zaczyna spadać, co przekłada się na wzmożenie uczucia senności. Z tego względu, warto również zwrócić uwagę na temperaturę powietrza w sypialni. Zasypianie w zbyt nagrzanym pomieszczeniu jest zdecydowanie trudniejsze, zatem warto wcześniej przewietrzyć sypialnie.

 Znacznym utrudnieniem w zasypianiu stanowi niebieskie światło z ekranów telewizora, smartfona czy tabletu. Owe światło negatywnie wpływa na poziom melatoniny w naszym organizmie, która odpowiada za uczucie senności. Poziom tego hormonu w ciągu dnia na ogół jest niski, natomiast wzrasta w godzinach wieczornych, do maksymalnego poziomu w środku nocy. Światło z ekranów hamuje produkcję melatoniny podczas, gdy poziom tego hormonu powinien wzrastać, co prowadzi do zaburzenia cyklu snu. Amerykańscy naukowcy mierzyli czas, podczas korzystania ze smartfona oraz czas spędzony w łóżku i długość snu. Wnioskiem z tego badania było stwierdzenie, że osoby które spędzały więcej czasu przed swoimi smartfonami , zwłaszcza przed pójściem spać, spali krócej, byli przy tym mniej wypoczęci i potrzebowali więcej czasu na zaśnięcie. Dla osób, które sporo czasu spędzają na wpatrywaniu się w ekrany smartfonów pomocna może okazać się aplikacje jak „Twilight”, która że ekran urządzenia dostosowuje się do pory dnia. Za sprawą tej aplikacji filtrujemy niebieskie światło na przyjemne czerwone, chroniąc w ten sposób nasze oczy oraz redukując szkodliwy wpływ na poziom melatoniny. Warto pobrać na swoje urządzenie jednej z darmowych aplikacji: Twilight, CF.lumen, EasyEyes, Blue Light Filter – Night Mode, Lux.

Dlaczego warto zadbać o higienę snu? Przede wszystkim dlatego, że brak odpowiedniej ilości snu może wpływać na pojawianie się różnych problemów w codziennym życiu, jak: rozdrażnienie, brak energii, ospałość, obniżenie zdolności intelektualnych, ponadto z dłuższej perspektywy czasu: stany depresyjne, obniżona odporność, otyłość, cukrzyca, problemy z krążeniem oraz choroby układu żołądkowo-jelitowego. 

10 NAJWAŻNIEJSZYCH ZASAD 

 1. Leżąc w łóżku wyobrażaj sobie przyjemne miejsce np. plażę lub miejsce przyszłych wakacji.
 2. Przed pójściem spać, pomyśl
  o rzeczach, które są w twoim życiu dobre oraz za które jesteś wdzięczny, a następnie zapisz je na kartce.
 3. Pamiętaj o wieczornych rytuałach jak ciepła kąpiel.
 4. Zadbaj o przewietrzenie sypialni,
  w celu obniżenia temperatury powietrza. Optymalna temperatura to 18 - 21 o
 5. Jeśli jest to możliwe, na 2 godziny przed pójściem spać, nie korzystaj
  z urządzeń emitujących niebieskie światło. Jeśli nie jest to możliwe, włącz wieczorem aplikację zmieniającą światło z ekranu na kolor czerwony.
 6. Unikaj drzemek w ciągu dnia. Odsypianie poprzedniej nocy w dzień, może utrudnić zaśnięcie kolejnej nocy.
 7. Zadbaj o większą aktywność ruchową. Wystarczy 20-30 minut dziennie, lecz unikaj ćwiczeń przed snem, gdyż mogą cię one dodatkowo pobudzić.
 8. Nie jedz i nie pij tuż przed snem. Przejedzenie może utrudnić zaśnięcie, a pełny pęcherz pobudki w nocy.
 9. Dobrze jest przyzwyczaić organizm do stałej godziny, kiedy kładziemy się spać oraz wstajemy.
 10. Unikaj kawy oraz napojów pobudzających przed pójściem spać.

 Czas na relaks

Proponuję chwilę relaksu.

Przesyłam poniżej utwór, który pomoże Wam odpocząć. 

Trwa siedem minut – spróbuj w tym czasie nie sięgać po telefon, wcześniej wyłącz telewizor, możesz zasłonić rolety lub żaluzje. Niech nic Cię nie rozprasza.

Możesz również zaprosić do relaksu bliskie osoby czy domowników – efektywny odpoczynek jest bardzo potrzebny w codzienności, a nie zawsze sobie na niego pozwalamy.

https://www.youtube.com/watch?v=Q3h3D92hCvs

Ułóż się w wygodnej pozycji na łóżku, kanapie bądź macie do ćwiczeń.

 Przykryj się lekkim kocem, ponieważ odpoczywając w bezruchu może zrobić się chłodniej.

Zamknij oczy, odetchnij i odpłyń myślami – pomyśl o czymś przyjemnym;

czymś, co sprawia, że przestajesz się stresować i niepokoić.

Gdy muzyka się skończy, daj sobie jeszcze chwilę.

Powoli otwórz oczy i usiądź.

Mam nadzieję, że te siedem minut pozwoli Ci na zrelaksowanie ciała i głowy.


Nasze zalety

Każdy z nas ma dobre strony, talenty i zalety! Warto dobrze o sobie myśleć.

Czasami potrzebujemy sobie o tym przypomnieć, dlatego zachęcam by wziąć kartkę i długopis i zapisać odpowiedzi na poniższe wskazówki.

Możesz poprosić o pomoc osobę dorosłą lub rodzeństwo.

 1. Wypisz dwie cechy osobowości, które w sobie lubisz.
 2. Wypisz swoje osiągnięcie, z którego jesteś dumny.
 3. Wypisz dwie rzeczy, które udało Ci się zrobić w przeciągu ostatniego tygodnia.
 4. Wypisz dwie cechy wyglądu, które Ci się w Tobie podobają.
 5. Zastanów się nad swoimi relacjami z najbliższymi. Z czego jesteś zadowolony?
 6. Wypisz umiejętność lub talent, jaki posiadasz.

Przeczytaj powyższe cechy – to wszystko jest o Tobie!

Postaraj się je zapamiętać.

Uśmiechnij się do siebie i zapamiętaj – jesteś wartościową osobą, taką, jaką jesteś dziś! 


 

Gwiazdki czas

Nieodłącznym elementem czasu przedświątecznego są piosenki gwiazdkowe,

które w prowadzają nas w ten niezwykły nastrój.                                                                                             O nagranie takich utworów pokusiły się największe gwiazdy światowej muzyki,

 a utwory te stały się nieśmiertelnymi przebojami.

Oto kilka propozycji do posłuchania – ranking piosenek świątecznych według portalu kultklip.pl

 ”Last Christmas” – Wham!

“Last Christmas” w wykonaniu George’a Michaela to już świąteczny hit wszech czasów. Piosenka powstała w 1984 roku. Romantyczny teledysk powstawał w iście klimatycznej szwajcarskiej scenerii, w Saas-Fee. George Michael był również autorem tekstu piosenki.

Wham - Last Christmas Official Music Video (ok.ru)

Źródło – You Tube – oficjalny teledysk

4.3 / 5 ( 43 votes )

 1. “So This Is Christmas” – John Lennon (Celine Dion)

 “So This Is Christmas” wykonywane przez Johna Lennona, a następnie przez Celine Dion to niezwykle piękny liryczny utwór w pełni oddający magię Świąt Bożego Narodzenia. Autorem utworu był John Lennon, a oryginalny tekst nosił podtytuł” „War Is Over”. Piosenka powstała w 1971 roku jako wyraz protestu przeciw wojnie w Wietnamie.

Celine Dion - So This Is Christmas - Bing video

Źródło : You Tube – autor ms50katy 

4.3 / 5 ( 43 votes )

 1. “Driving Home For Christmas” – Chris Rea

 “Driving Home For Christmas” Chrisa Rea to klimatyczna świąteczna piosenka z 1986 roku. Wokalista po latach nazwał utwór „samochodową wersją kolędy”, ponieważ napisał ją, gdy wraz z żoną wracając do domu na święta, utknęli pod Londynem w ogromnym korku. Teledysk do piosenki powstał 20 lat po jej oficjalnym wydaniu, a cały dochód z jego sprzedaży przeznaczono na cele charytatywne.

Chris Rea ~ Driving Home For Christmas (1986) - Bing video

Źródło : Ypu Tube – autor TheOldrecordclub

4.3 / 5 ( 43 votes )

 1. „Merry Christmas Everyone” Shakin’ Stevens

 “Merry Christmas Everyone” to jedna z najbardziej znanych świątecznych piosenek. Jej wykonawcą był Shakin’Stevens. Utwór powstał w 1985 roku i stał się wielkim hitem tamtego czasu. W teledysku widzimy wokalistę, który wraz z gromadką dzieci lepi bałwana, obrzuca się śnieżkami i przygotowuje się do świąt w szwedzkim parku rozrywki świętego Mikołaja.

Shakin' Stevens - Merry Christmas Everyone (Official 4K Video) - Bing video

Źródło : You Tube – autor ShakinStevensVEVO

 4.3 / 5 ( 43 votes )

 1. “All I Want For Christmas Is You” – Mariah Carey

“All I want For Christmas” to radosny świąteczny utwór Mariah Carey. Piosenka powstała w 1994 roku, jej autorami są amerykańska wokalistka oraz Walter Afanasieff. Piosenkarka napisała All I Want For Christmas z myślą o swoim licealnym ukochanym. Utwór doczekał się aż trzech teledysków. W jednym z nich Mariah Carey w gronie rodzinnym świętuje Boże Narodzenie. Inny z kolei został wystylizowany na filmy starego kina, w czarno-białej kolorystyce.

 Mariah Carey - All I Want for Christmas Is You (Make My Wish Come True Edition) - Bing video

Źródło : You Tube – autor MariahCareyVEVO

4.3 / 5 ( 43 votes )

 „Merry Christmas Everybody” – Slade

„Merry Christmas Everybody” to piosenka rokowego brytyjskiego zespołu Slade z 1973 roku. Została napisana przez wokalistę, Noddy’ego Holdera i basistę Jima Lea. Pioseka nie posiada teledysku. Podobno artyści napisali utwór w jeden wieczór.

Merry Christmas Everybody - Slade - Bing video

Źródło : You Tube – autor Bert Smith

4.3 / 5 ( 43 votes )

 1. „Jingle Bells” – Frank Sinatra

“Jingle Bells” to najbardziej znana amerykańska piosenka świąteczna. Powstała w XIX wieku, a jej autorem był James Lord Pierpont. Co ciekawe, początkowo utwór wcale nie miał charakteru świątecznego. Jedno z najbardziej znanych wykonań piosenki stworzył Frank Sinatra w 1948 roku.

Frank Sinatra - Jingle Bells (Official Video) - Bing video

Źródło : Ypu Tube – autor FrankSinatraVEVO

4.3 / 5 ( 43 votes )

 1. „Let It Snow! Let It Snow! Let It Snow!” – Frank Sinatra

„Let It Snow! Let It Snow! Let It Snow!” to utwór, który nieodłącznie kojarzy się ze świętami, jednak wcale nie powstał z tej okazji. Wręcz przeciwnie, piosenka została napisana przez Sammy’ego Cahna i Jule’a Styne’a podczas jednego z hollywoodzkich upałów, w 1945 roku. Jednym z wykonawców popularnego hitu był Frank Sinatra.

Frank Sinatra - Let it snow - Bing video

 Źródło : You Tube – autor Adhara

4.3 / 5 ( 43 votes )

 1. ”Wonderful Christmastime” – Paul McCartney

„Wonderful Christmastime” to piosenka napisana przez Paula McCartney’a w 1979 roku. Od tego czasu utwór doczekał się licznych wykonań, wśród których można wymienić takich artystów, jak np. Diana Ross, Kylie Minogue czy The Shins.

Paul McCartney - Wonderful Christmastime - Bing video

 Źródło : You Tube – autor PaulMcCartneyVEVO

4.3 / 5 ( 43 votes )

 1. „Christmas Time” – Christina Aguilera

„Christmas Time” Christiny Aguilery to kolejna popularna piosenka o Świętach Bożego Narodzenia. Utwór został wydany w 2000 roku. Teledysk wyreżyserował Lawrence Jordan, przedstawia koncertowy występ piosenkarki.

Christina Aguilera - Christmas Time - Bing video

Źródło : You Tube – autor Dailymotion 

Jak wiadomo o gustach się nie dyskutuje. Muszę jednak stwierdzić, że zestawienia 10 najlepszych piosenek świątecznych według portalu kultklip.pl nie jest kompletne. Zostały w nim pominięte wspaniałe utwory, których żal nie posłuchać. Dlatego dołączam skromne uzupełnienie by nic dobrego Was nie ominęło.

John Lennon – So This Is Christmast

Ta piosenka była wymieniana w innym materiale lecz nie mogło zabraknąć oryginalnego wykonania. Tym bardziej, że 8 grudnia minęło 40 lat od tragicznej śmierci tego wybitnego artysty.

So this is Christmas - John Lennon - Bing video

Źródło : You Tube – autor Stavros Sklavos

Brian Adams – Christmast Time

 Piosenka napisana przez dwóch kanadyjczyków - piosenkarza rockowego Bryan’a Adams’a oraz autora tekstów, aranżera i producenta – Jim’a Vallence’a. Wydana została w 1985 roku i stała się jedną z najbardziej znanych piosenek tego wykonawcy.

 Bryan Adams - Christmas Time - Bing video

Źródło : You Tube – autor Pegge233

 Cliff Richard – Mistletoe And Wine

"Jemioła i Wino" to piosenka bożonarodzeniowa rozsławiona jako singel Cliffa Richarda z 1988 roku.

Piosenka została napisana przez Jeremy'ego PaulaLeslie Stewart i Keitha Strachana do musicalu Scraps, który był adaptacją "Dziewczynka z zapałkami" Hansa Christiana Andersena osadzoną w wiktoriańskim Londynie

Richard lubił tę piosenkę, ale zmienił tekst, aby odzwierciedlić bardziej religijny temat (który autorzy piosenki zaakceptowali). 

Dziewięćdziesiąt dziewiąty singiel Richarda, stał się jego dwunastym brytyjskim singlem numer jeden, spędzając cztery tygodnie na szczycie w grudniu 1988 roku i sprzedając się w nakładzie 750 000 egzemplarzy.

Cliff Richard - Mistletoe and Wine (Official Music Video) - Bing video

Źródło : You Tube – autor RHINO

 Queen – Thanks God It’s Christmast

"Thanks God It's Christmas" to świąteczny singiel legendarnego brytyjskiego zespołu rockowego Queen. Został napisany przez gitarzystę Briana Maya i perkusistę Rogera Taylora. Wydany 26 listopada 1984 roku singiel spędził sześć tygodni na brytyjskich listach przebojów w okresie Świąt Bożego Narodzenia 1984 i Nowego Roku 1985

Queen - Thank God It's Christmas - Bing video

Źródło : You Tube – autor Ermanno Gandolfi

Podsunąłem Wam już do posłuchania piosenki świąteczne,

które są światowymi przebojami.

Ale Polacy nie gęsi i też swój język, a raczej swoją muzykę, mają.

 Proponuję więc posłuchać piosenki świąteczne stworzone przez naszych artystów.

Warto posłuchać bo są piękne a kariery światowej nie zrobiły chyba tylko z tego powodu,

że nie wszyscy rozumieją nasz język.

 De Su – Kto wie ?

De Su - Kto wie? - Świąteczna przygoda - Bing video

Źródło : You Tube – autor Anna Anna

 Przekażmy sobie znak pokoju

Różni wykonawcy - Przekażmy sobie znak pokoju (1986) - Bing video

Źródło : You Tube – autor Andrzej Zaucha

 Varius Manx – Hej ludzie, idą święta

Varius Manx - Hej, Ludzie, Idą Święta - Bing video

Źródło : You Tube – autor Ireneusz Lara

 Ryszard Rynkowski – Dziś nadzieja rodzi się

♥♪♥♫ Dziś nadzieja rodzi się - Ryszard Rynkowski ♥♪♥♫ - Bing video

Źródło : You Tube – autor Mirosława Przełucka

 Zespół ROAN i Przyjaciele – Ten zimowy czas

Roan i Przyjaciele - Ten Zimowy Czas - Bing video

Źródło : You Tube – autor Cezary Arbatowski 


 

Piosenki świąteczne dla dzieci

 Zapraszam Was do słuchania i śpiewania świątecznych oraz zimowych piosenek.

 “Zima, zima, zima, pada, pada śnieg”

https://www.youtube.com/watch?v=S2sadu6gghw

 “Świeć gwiazdeczko świeć”

https://www.youtube.com/watch?v=QfY50zEalz8

 “A Mikołaj pędzi”

https://www.youtube.com/watch?v=vIx5IHdOn-I

 “Siedem renferów”

https://www.youtube.com/watch?v=-kqqkavf9xM

 “Hu hu ha nasza zima zła”

https://www.youtube.com/watch?v=WuhtqV2sh3I

 Źródło: youtube.com 


 

Wycisz się, uspokój myśli

Kiedy czujesz , że jesteś zdenerwowany, rozdrażniony , wszystko i wszyscy w koło Cię irytują to znak, że trzeba się wyciszyć i uspokoić. Usiądź lub połóż się w miejscu, gdzie przez chwilę możesz pobyć sam i posłuchaj muzyki relaksacyjnej i odgłosów natury. Dzięki te pomogą Ci pozbierać myśli, opanować nerwy, stres.  Poniżej są linki do takiej magicznej , spokojnej muzyki.

 

https://www.youtube.com/watch?v=19Czl58l7iU

https://www.youtube.com/watch?v=2OEL4P1Rz04

https://www.youtube.com/watch?v=owrDXYvcxig

 

Yoga dla początkujących

Wstań z kanapy, fotela, odejdź od komputera i poruszaj się, rozciągnij mięśnie oraz całe ciało. Kliknij w link poniżej i spróbuj ćwiczyć jak  Pani na nagraniu. Powodzenia.

https://www.youtube.com/watch?v=2DGVtQrGtV0 


Rudolf Czerwononosy

Obejrzyj bajkę, poznaj historie renifera Rudolfa.

https://www.youtube.com/watch?v=qx5WvWjnWVM 

Świąteczne piosenki

Zrelaksuj się podczas słuchania świątecznych piosenek. 

https://www.youtube.com/watch?v=Xp4r7KCD8PY&t=683s


 

Bajka na odprężenie
Po całym dniu dobrze jest się odprężyć.
Może w tym pomóc wyciszająca muzyka lub odprężająca bajka.
Usiądźcie lub połóżcie się wygodnie.
Kliknijcie w link poniżej i posłuchajcie bajki.
https://youtu.be/P4guZDfhqgQ


 

Rodzina to jest siła!
Spędzamy ostatnio więcej czasu ze swoimi najbliższymi. Na pewno bywa różnie – raz lepiej, a raz
gorzej. Warto dbać o jak najlepsze relacje z naszymi opiekunami i rodzeństwem. Proponuję znaleźć
chwilę na spędzenie czasu razem, już od rana: wspólne śniadanie, podsyłam kanapkową inspirację:
https://www.youtube.com/watch?v=tNpS5IRaO4w
Przygotujcie świeże pieczywo, ulubione dodatki i do dzieła! Nie zapomnijcie o dziennej porcji
warzyw.
W wolnej chwili odsłuchajcie krótkiej prezentacji o rodzinie – Ania opowie Wam, czym jest rodzina:
https://www.youtube.com/watch?v=X0dD7TJkbjg
Jeśli chcecie wspólnie kreatywnie spędzić czas, może przygotujecie Wasz portret?:
https://www.youtube.com/watch?v=Xx6a0MfTax0
Taką pamiątkę można narysować wspólnie, pokolorować kredkami bądź pomalować farbkami. To
dobra okazja, by wspólny rysunek oprawić i powiesić na ścianie.
Na koniec podsuwam krótką poczytankę o rodzinie:
https://www.youtube.com/watch?v=kuqV7ksJp6E
Oraz słuchowisko: https://vod.tvp.pl/video/czytanie-przed-spaniem,jak-nasza-mama-zreperowala-
ksiezyc,33670038
Mam nadzieję, że wspólnie będziecie czerpać z tych inspiracji!
Małe – wielkie sprzątanie
Zachęcamy Was do odciążenia Waszych opiekunów w codziennych obowiązkach. Wierzę, że
pamiętacie o swoich domowych zadaniach i czynnie włączacie się w ich realizację.
Przesyłam piosenkę, zachęcającą do samodzielnego sprzątania:
https://www.youtube.com/watch?v=imoS6Wkr04w
Tu znajdziecie wiersz o domowych obowiązkach oraz kilka zagadkowych pytań, na które mam
nadzieję, znajdziecie odpowiedź: https://www.youtube.com/watch?v=obCuMxrvLpA
Zadania na ten tydzień:
1. Zetrzyj kurze z półek oraz swojego biurka.
2. Podlej rośliny doniczkowe w domu – poproś o pomoc osobę dorosłą.
3. Odkurz podłogę w swoim pokoju – uwaga, możliwe, że wcześniej trzeba pochować z niej
różne przedmioty i zabawki! To dodatkowa motywacja do sprzątania.
4. Zajrzyj do szuflady w biurku – tam pewnie chowasz podręczne przedmioty – być może
przyda się je uporządkować?
5. Wynieś śmieci – w osobnym pliku znajduje się dla Was instrukcja przypominająca o ich
poprawnej segregacji, na pewno przyda Wam się przy tym zadaniu.
Jeśli masz jeszcze chęci i siłę – może to dobry czas, by poukładać ubrania w szafie i sprawdzić, czy
na pewno wszystko jeszcze na Ciebie pasuje?
Powodzenia!


 

Piosenki z bajek


Dla tych, którzy lubią bajki i piosenki z nich:

Król lew – Hakuna Matata
https://www.youtube.com/watch?v=uw5ajQ_ya0s
Król lew – Straszcie już być tym królem chcę.
https://www.youtube.com/watch?v=ZLs3vLpeefE
Kraina lodu – Serca lód
https://www.youtube.com/watch?v=k6RUlS0cnwA
Kraina lodu – Mam tę moc (w 25 językach)
https://www.youtube.com/watch?v=QX8b3e-x434
Auta – Droga sześć i sześć
https://www.youtube.com/watch?v=m2VOyftYyuo
Mulan – Ta, za którą walczyć chcesz
https://www.youtube.com/watch?v=Hr3ouBmncjE&list=PL-Rozs30-
nGQzkJCpw4PL2KG4yijmUK0v&index=23
Mulan 2 – O tym lekcja ta
https://www.youtube.com/watch?v=4Nx-1sdySfQ
Piękna i Bestia
https://www.youtube.com/watch?v=EofRyslITlQ&list=PL-Rozs30-
nGQzkJCpw4PL2KG4yijmUK0v&index=37
Księga dżungli – Pod łapą masz
https://www.youtube.com/watch?v=0AuffBwssII&list=PL-Rozs30-
nGQzkJCpw4PL2KG4yijmUK0v&index=25
Toy story – Druha we mnie masz
https://www.youtube.com/watch?v=i4f8ahyCxoY&list=PL-Rozs30-
nGQzkJCpw4PL2KG4yijmUK0v&index=14
Tarzan - Obcy jak ja
https://www.youtube.com/watch?v=1UOelLxZhvo&list=PL-Rozs30-
nGQzkJCpw4PL2KG4yijmUK0v&index=39
Mój brat niedźwiedź – I ty możesz zostać z nami
https://www.youtube.com/watch?v=O9Y2BVP4riU
żródło: Youtube.com


 

Jesienne piosenki

Posłuchaj jesiennych piosenek:
https://www.youtube.com/watch?v=m3X_xds8Enk&t=35s
https://www.youtube.com/watch?v=eAP3QSWUr8s
https://www.youtube.com/watch?v=Uz8kcyHXcEg
https://www.youtube.com/watch?v=niIeIeXN-ow
https://www.youtube.com/watch?v=nusPMHbwlrQ

Piosenka i taniec są dobre na wszystko

Często słuchamy razem muzyki.
W internacie odbywają się zajęcia muzyczne z Panem Jackiem Krobskim, w których bardzo lubicie
uczestniczyć.
Podsyłam Wam stworzoną przeze mnie listę piosenek z bajek Disneya – większość na pewno znacie i
potraficie też zaśpiewać:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLcjvSkcI9cCFbWzjeZq81DB4WvS6S3pPb
Słuchanie muzyki relaksuje i wprawia nas w dobry nastrój.
Muzyka może towarzyszyć nam przy codziennych czynnościach – często nielubiane przez nas
sprzątanie swojego pokoju okazuje się znośniejsze, gdy można pod nosem nucić ulubioną piosenkę!
Polecam spróbować, a praca „zrobi się sama”.
Jeżeli ktoś z Was ma chęć nauczyć się układu tanecznego,
polecam kanał Centrum Tańca Gabi w Gdańsku i lekcję z podkładem Viki Gabor:
https://www.youtube.com/watch?v=_niF6s8tbZE


Czy potraficie rozpoznawać emocje - u siebie i u innych?
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej w tym temacie, obejrzyjcie filmiki:
https://www.youtube.com/watch?v=LT7x1CRslR8
https://www.youtube.com/watch?v=-5uu3wXe1_U
https://www.youtube.com/watch?v=Yqb95ZWykSI


 

Witajcie!
Dzisiejszy temat dotyczy emocji. Zastanówcie się proszę, co to są emocje.
(Emocje  - to coś co rodzi się w naszym sercu, poprzez różne sytuacje i okoliczności, których jesteśmy uczestnikami - ich źródłem jest wszystko co nas otacza. Każdy ma prawo czuć się szczęśliwy lub zły. Najważniejsze jest to, co robimy z tymi emocjami, w jaki sposób pokażemy nasze zachowanie innym.)

 „Dokończ zdanie”
- Jestem zły gdy ... 
- Cieszę się gdy ...
- Jestem smutny gdy ...
- Jestem zdziwiony gdy ...

- Boję się gdy…

Spróbujcie nazwać jakie emocje wyrażają pączki:

 

Obejrzycie proszę film https://www.youtube.com/watch?v=-5uu3wXe1_U,

Zadanie (dla chętnych):

Narysowanie swojej buzi na kartce z miną, która będzie przedstawiała jakąś emocję.

Mile widziane będzie wysłanie  zdjęcia pracy na maila:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Źródło: https://www.dzieckiembadz.pl/2017/07/emocje-dla-dzieci.html


 

Mój Portret

Narysuj siebie. Zrób to po prostu tak – jak czujesz, jak widzisz siebie samego.
Użyj proszę farby/kredki/mazaki co wolisz.
Proponuję rysowanie przy dźwiękach ulubionej muzyki….
A rysunek koniecznie powieś w swoim pokoju, niech wszyscy podziwiają.
Źródło: pomysł własny

Czas na zabawę…

Zabawa polega na:
 obrysowywaniu ołówkiem/kredką/flamastrem: własnej dłoni, stopy
 -rysowaniu z użyciem szablonów, np. zabawek czy foremek kuchennych

Źródło: GOKA Szkolenia

Relaksacja… Ruchy mięśni

Czy masz czasami wrażenie, że zaraz wybuchniesz – że Twoje ciało po prostu musi się
poruszać?
Kiedy jesteś zdenerwowany albo bardzo podekscytowana/y,
staraj się zwracać uwagę na to, czego potrzebują Twoje mięśnie.
W takich chwilach wyjdź na rower (pamiętaj o maseczce), pobiegaj, albo po prostu w domu
rozciągnij nogi poruszaj rękami. Weź duży haust powietrza, a potem wypuść je w małych,
krótkich wydechach. A gdy Twoje ciało się zmęczy, zrób mniejsze koła i staraj się wydłużyć
wydechy. Teraz Twoje wydechy są już dłuższe niż wdechy. Poczuj jak Twoje ciało i umysł
uspokajają się.
Źródło: Mindfulness dla dzieci ,,Poczuj radość, spokój i kontrolę

 

Na dobranoc …Wprowadzenie w stan relaksu

Pszczółka Słoduszka

Posłuchajcie bajki o pszczółce Słoduszce. Postarajcie się przeżyć to, co ona.

„Było lato, słońce mocno grzało. Pachniały kwiaty. Słoduszka od rana zbierała z kwiatów
słodki nektar. Musiała bardzo szybko poruszać skrzydełkami. Poczuła zmęczenie. Ile to
jeszcze kwiatów muszę odwiedzić? Zaczęła liczyć:1, 2,3,4,5,6,7,8,9,10. Słoduszce zaczął się
plątać język, położyła się wygodnie na dużym liściu, rozluźniła zmęczone nóżki i łapki,
zamknęła oczy. Jej brzuszek zaczął spokojnie oddychać. Jak mi dobrze. Moja prawa łapka
staje się coraz cięższa, nie chce mi się jej podnieść. Moja lewa łapka staje się leniwa, nie chce
mi się jej podnieść. Tylko mój brzuch równiutko, spokojnie oddycha. Prawa noga
z przyczepionym woreczkiem miodu staje się ciężka, coraz cięższa i cięższa. Lewa noga, też
z woreczkiem miodu staje się ciężka. Nie chce mi się jej podnieść. Głowa jest tak wygodnie
ułożona. Jestem spokojna, słyszę spokojną muzykę. Czuję jak słońce ogrzewa moje nogi
i łapki. Jest mi coraz cieplej. Jestem spokojna. Czuję się bezpiecznie. Ogarnia mnie senność.
Zasypiam, zasypiam, zasypiam”.
Adaptacja treningu autogennego Schultza

Źródło: GOKA Szkolenia

 


 Wstawaj, szkoda dnia …

Los zgotował nam naukę w domu ale nie zmienia to faktu, że rano trzeba wstać.                       

Z internatowych doświadczeń wynika, że dla wielu z Was to prawdziwe wyzwanie.                                                       

Często wygląda to tak :

https://www.bing.com/videos/search?q=pobudka&&view=detail&mid=DCDA3ADE82F9AD0FF77FDCDA3ADE82F9AD0FF77F&&FORM=VRDGAR&ru=%2Fvideos%2Fsearch%3Fq%3Dpobudka%26qs%3Dn%26form%3DQBVR%26sp%3D-1%26pq%3Dpobudka%26sc%3D8-7%26sk%3D%26cvid%3D7E93A3EE46E345E7A0CED0E417F774E0

By uniknąć nieprzyjemnego budzenia, np.