V Integracyjny Spływ Kajakowy w Kościanie

Hej, hej przygodo!

Płyniemy pośród fal!

W dniu 14 czerwca grupa 18 szkolnych śmiałków wyruszyła do Kościana, aby po raz kolejny, a dokładnie piąty, wziąć udział w kajakowej przygodzie. Przy ładnej pogodzie, udało nam się  spędzić na wodzie i dzielnie wiosłować przez ponad dwie i pół godziny, płynąc długą malowniczą trasą, która wiodła przez historyczne centrum Kościana w kształcie serca.

Po drodze na uczestników czekało kilka „atrakcji”, takich jak: przepłynięcie pod kilkoma mostami, wąskim kanałem, przez tunel i tamę, płynięcie wśród zarośli i zwisających gałęzi. W trakcie spływu uczniowie wykonywali zadania dodatkowe, które doskonaliły kunszt panowania nad kajakiem np. cumowanie do brzegu, łączenie kajaków w tzw. „tratwę”, sterowanie kajakiem do tyłu. Kajakarze mogli też zaobserwować zmienność otaczającej przyrody, oglądać miasto z pozycji kajaka oraz spostrzec wpływ człowieka na „czystość” wody, jej jakość i dowiedzieć się, jak ważna jest dbałość o przyrodę i ekologię.

Uczniowie, zanim wyruszyli na wodny szlak, przeszli solidną rozgrzewkę oraz szkolenie z podstawowych umiejętności kajakarskich i bezpieczeństwa na wodzie. Dowiedzieli się, jak wygląda budowa kajaka, jak bezpiecznie do niego wsiąść i wysiąść, jak prawidłowo trzymać wiosło i nim manewrować, jakie są sygnały ostrzegawcze stosowane przez kajakarzy oraz jak wygląda prawidłowa pozycja podczas wiosłowania. Każdy z uczniów płynął w kajaku z nauczycielem.

Podczas spływu odbyły się także wyścigi osad, gdzie podopieczni mogli poczuć nutkę rywalizacji na wodzie. Tym razem trasa sprawdzała wytrzymałość załóg oraz jakość manewrów. Po powrocie, oczyszczeniu i uporządkowaniu sprzętu pływającego, na zmęczonych uczestników czekało rozgrzane ognisko z kiełbaskami, słodkimi piankami, pysznym smalcem i ogórkami zrobionymi przez Panią Marlenę Jastrzębowską. Kajakarze mieli również możliwość skorzystania z  miejsca do odpoczynku z boiskiem do siatkówki oraz bujanymi ławkami i strefą relaksu. Okolicznościowe rozmowy przy ognisku umilała muzyka grana na gitarze przez Pana Łukasz Jankowiaka oraz wspólne śpiewy. Zwycięska załoga otrzymała jubileuszowy puchar mistrza V Integracyjnego Spływu Kajakowego, natomiast reszta uczestników została wyróżniona medalami, sportowymi upominkami i słodyczami.

W spływie uczestniczyli: Kacper Ornawka, Bartosz Kubiak, Anna Polańska, Daria Mosiężna, Sebastian Siuda, Kamila Broniewska, Nicola Marciniak, Adrian Olejniczak, Alan Wolny.

Opiekunowie: Łukasz Mańkowski, Łukasz Jankowiak, Marlena Jastrzębowska, Krzysztof Staszewski, Iwona Konieczna, Marta Nowaczyk, Natalia Grześkowiak, Mirosława Pierzchlewicz, Marta Jańczak.

Wyniki wyścigów kajakarskich:

Osada: Alan Wolny i opiekun Łukasz Mańkowski – 1 miejsce

Osada: Daria Mosiężna i opiekun Mirosława Pierzchlewicz – 2 miejsce

Osada: Kamila Broniewska i opiekun Marlena Jastrzębowska – 3 miejsce

Wszystkim gratulujemy wzorowej postawy podczas spływu i dobrej zabawy. Był to piękny czas, obfitujący w uśmiechy i radość, niezwykle pozytywny i aktywny, spędzony w ciepłej, wesołej i przyjemnej atmosferze. Dziękujemy za pomoc w organizacji spływu Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Kościanie. Do zobaczenia za rok, na kolejnej kajakarskiej przygodzie…

Łukasz Mańkowski