WYCIECZKA DO MUZEUM BRONI PANCERNEJ

 

 

W październiku klasy 1APP, 1BPP, 8C SPU mieliśmy okazję zwiedzić Muzeum Broni Pancernej po przeprowadzce. Czy warto tam zajrzeć?

 

Muzeum Broni Pancernej swoją historię zaczęło już w latach 60 XX wieku. Otwarcie placówki  muzealnej, pod nowym adresem, odbyło się 04.10.2019.

Muzeum należy uznać unikatowym, gdyż w całej Europie podobnych placówek istnieje zaledwie 5, przy czym w Polsce jest ono pierwszym takim.

Na  10 000 m2 ekspozycja robi wrażenie i jest bardzo przemyślana  opowiada historię polskiej broni pancernej. Cztery ogromne pawilony wypełnione zapachem smaru pomieszanego z wonią historii. W muzeum mamy do  czynienia z prawdziwym militarnym sprzętem. Wśród nich znalazły się w większości oryginały czołgów, ciągników i samochodów pancernych z frontów z całego świata, które w różny sposób przewinęły się przez polskie ręce.

Każdy eksponat opisują tablice w języku polskim i angielskim. W każdym z pawilonów odnajdziemy Jakieś ciekawe historie jak autograf samego Stevena Spielberga na T-55 (czołg zagrał epizod w jego filmie), symulację z centrum sterowania na czołgu, opowieść o T-34 z efektami świetlnymi czy przekrój pojazdu służącego nagrywaniu scen wewnątrz czołgu do serialu Czterej Pancerni i Pies. Całą ekspozycję wzbogacają filmy z wydobycia, na przykład Sd. Kfz 6 ze starorzecza Warty w Białobrzegu. Uczniowie byli zafascynowani i z uwagą słuchali opowieści panów pilnujących eksponatów. Mieli okazję zajrzeć do czołgów i nałożyć czapę czołgisty.

Warto odwiedzić to muzeum….

                                                                                                              

                                                                                                       Opiekunowie grupy:

                                                                                                       Magdalena Albrecht – Walczak

                                                                                                       Liliana Jankowska

                                                                                                       Krzysztof Staszewski