Cztery pory roku w przyrodzie i w ogrodzie

 

 Wraz z nadejściem wiosny rozpoczyna się aktywny dla ogrodników okres sadzenia warzyw. Trzeba jednak wiedzieć, kiedy i obok jakich roślin sadzić poszczególne warzywa, by cieszyć się obfitymi i wysokojakościowymi plonami. Tego wszystkiego uczymy się w ramach Naszego projektu Cztery pory roku w przyrodzie i w ogrodzie.

W ramach lekcji otwartych wraz z klasami 2/3b, 7B, 8A, 1A, 1B, 2/3B PP wyszliśmy do szkolnego ogrodu. Na początku przygotowaliśmy ziemię pod uprawę. Istotne jest spulchnienie gleby w celu rozluźnienia jej struktury – zabieg ten wykonaliśmy z użyciem łopaty, dziabki i haczki ogrodowej.  Potem należycie nawilżyliśmy glebę, wyznaczyliśmy grządki i wysialiśmy nasiona.

Rozplanowaliśmy rozmieszczenie warzyw na działce. Niektóre bowiem rośliny nie przepadają za sobą, dlatego posadzone obok siebie, źle na siebie oddziałują. Zwiększa się przez to ryzyko występowania chorób oraz niższych plonów. Inne z kolei będą korzystnie na siebie wpływać, co przyczyni się do szybszego ich wzrostu. Marchew najlepiej posadzić w sąsiedztwie szczypiorku i cebuli, pietruszka dobrze czuje się w towarzystwie pomidorów, a rzodkiewka uwielbia cebulę.

Tak też jest w naszym ogrodzie. Teraz tylko musimy regularnie podlewać ogród i czekać na wykiełkowanie roślin.

                                                               Izabela Szaflińska, Kamila Troszyńska, Krzysztof Staszewski