Moje zmagania z życzliwym losem rozpoczęłam w roku, 1992 jako nauczyciel zajęć indywidualnych w Szkole Podstawowej Specjalnej, a później pełniąc funkcję koordynatora pracy oddziałów przyszpitalnych w Państwowym Prewentorium w Ludwikowie oraz oddziałów dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, które rozpoczęły swoją działalność w budynku na ulicy Topolowej w Mosinie.

          Z perspektywy lat zapewniam, że trudno jest być obojętnym wobec miejsca, w którym zostawiło się tak znaczną część życia. Jako nauczyciel jednocześnie pełniący funkcję menedżera mówiąc o swojej pracy w Ośrodku powinnam powiedzieć „uczyłam i jednocześnie uczyłam się ‘’stwarzać sytuacje motywujące, dające poczucie sukcesu     i odwagę do podejmowania trudnych decyzji. Duży wpływ na kierunek moich działań miała historia budynku szkoły związana od zawsze z historią miasta i społeczności lokalnej oraz obraz uczniów zapisany w oczach mieszkańców.

          Historia Ośrodka zapisana w annałach sięga już, 1893 kiedy to w lipcu odbyło się poświecenie budynku szkoły, we wrześniu wprowadzono nauczyciela głównego,        a w dziennikach szkolnych w tym czasie zapisanych było 295 uczniów. Od tego momentu główna siedziba naszego Ośrodka mieści się w  tym historycznym budynku, który z małymi przerwami pełnił funkcje oświatowe najpierw, jako Szkoła Powszechna potem Szkoła Podstawowa Specjalna, Zespół Szkół Specjalnych i wreszcie pierwszego września 2000 roku decyzją  Rady Powiatu Poznańskiego powołano Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy, którego dyrektorem została Zofia Springer.

          Moje zmagania z zarządzaniem placówką rozpoczęły się w roku, 2002 kiedy to przez rok pełniłam obowiązki dyrektora, a po uzyskaniu akceptacji Organu Prowadzącego w 2003 roku zostałam jego  dyrektorem. W tym samym roku Ośrodek uzyskał certyfikat „Szkoła z Klasą”. Rozpoczęły się czasy wielkiej modernizacji budynku   i boiska na ulicy Kościelnej i Topolowej w Mosinie. Dzięki wsparciu Powiatu Poznańskiego oraz funduszy z projektów unijnych powstało przepięknie boisko sportowe,             a w samym środku miasta zielony ogród- oaza bezpiecznego wypoczynku uczniów.                                      

          W roku 2012 Ośrodek otrzymał sztandar obierając za patrona Janusza Korczaka. Odtąd placówka nosi oficjalnie nazwę Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Mosinie i przez cały czas dynamicznie się rozwija, zmienia swoje oblicze, jest modernizowana, unowocześniana oraz przystosowywana do potrzeb naszych niepełnosprawnych uczniów.       

          Patrząc przez pryzmat prawie ćwierćwiecza pracy w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Mosinie mogę z całą pewnością stwierdzić, że był to dla mnie czas twórczy, spędzony z ludźmi ambitnymi i oddanymi swoim podopiecznym. Pracując tyle lat w jednym miejscu nie odczuwałam wypalenia zawodowego    i nigdy nie chciałam przenieść się do innej placówki, bowiem w tej odnalazłam swoje miejsce wśród ludzi. Od moich współpracowników, kolegów, a obejmuję tym mianem także moich zwierzchników organ prowadzący i nadzorujący, od moich uczniów i ich rodziców doznałam wiele dobrego. Mogę z całą pewnością podkreślić, że z perspektywy moich 28 lat pracy Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im Janusza Korczaka w Mosinie to przede wszystkim zespół wspaniałych specjalistów, nauczycieli, pracowników, którzy stawiając sobie za cel działanie w myśl maksymy naszego patrona, Janusza Korczaka: „Pomóżmy dzieciom, by każdy z nich stał się tym, kim stać się może” deklarują tym samym gotowość do stwarzania warunków wszechstronnego rozwoju i zapewnienia osiągnięcia sukcesu każdemu uczniowi na miarę jego możliwości. Jestem dumna, że zakładana przeze mnie koncepcja rozwoju Ośrodka zmieniła jego wizerunek i „ Specjalny” to znaczy wyjątkowy, najlepszy, atrakcyjny, skuteczny, spełniający wymagania na najwyższym poziomie.

          Prezentując poniżej 20–letni dorobek Ośrodka chcę podzielić się z czytelnikami naszymi osiągnięciami. Zapewne, niektóre z nich uleciały już z mojej pamięci i spis nie jest kompletny, ale myślę, że mój 28 letni staż pracy, a także ogrom podejmowanych na przestrzeni lat przedsięwzięć mnie usprawiedliwiają. 

 

      Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego

im. Janusza Korczaka Mosinie

Bożena Mazur

 

 

 

Migawki z 20 lat historii…   

 

          Placówka na przestrzeni lat zmieniała swoje oblicze. Była i jest modernizowana, unowocześniana oraz przystosowywana do potrzeb uczniów niepełnosprawnych.     Obecnie wizytówką Ośrodka są bogato wyposażone sale edukacyjne, pracownie, gabinety bogate w sprzęt specjalistyczny i informatyczny. W pięknie odnowionych salach       i gabinetach oraz pomieszczeniach przytulnego internatu nasi uczniowie mogą swobodnie rozwijać swoje, różnorodne talenty i pokonywać swoje ograniczenia.              

          Wpływ na rozwój Ośrodka mieli również liczni przyjaciele, którzy jako instytucje działające na rzecz potrzebujących oferowali swoją pomoc w formie wsparcia materialnego i organizacyjnego. Chciałabym podkreślić tutaj długoletnią trwającą z powodzeniem do dziś, współpracę z Klubem Rotary Poznań –Puszczykowo, który w 2004 roku objął Ośrodek swoim patronatem. Dzięki zaangażowaniu „Rotarian” wsparciu i współpracy z Powiatem Poznańskim otwarto Centrum Artystyczne” Akademia Agroturystyki i Rękodzielnictwa w Sowinkach, zakupiono 2 busy, doposażono strefę rękodzielnictwa oraz gabinety specjalistyczne. Poszerzając swoją działalność na rzecz wychowanków Ośrodek nawiązał współpracę ze Stajnią „Rotmistrz” gdzie uczniowie zdobywali zawód stajennego oraz Fundacją Pana Bohdana Smolenia, dzięki czemu nasi uczniowie zdobywali szlify dżokejów dając znakomite pokazy na Poznańskich Cawaliadach.                                                    

          Znane są osiągnięcia naszych pomocników hotelarstwa konkurujących ze słuchaczami wyższych uczelni, którzy w Hotelu Laky, Ośrodku Badawczo-Konferencyjnym IM PAN i Ośrodku Leśnym w Puszczykowie odbywali praktyki. Mosiński Klub Żeglarski umożliwił naszej Sekcji Sportowej organizację ogólnopolskich Regat Żeglarskich w ramach Olimpiad Specjalnych. W tradycję wpisał się coroczny rajd rowerowy i z kijkami po Wielkopolskim Parku Narodowym organizowany dla uczniów ze szkół wielkopolskich.                              

          Dwadzieścia lat funkcjonowania Ośrodka to triumfy naszych uczniów i absolwentów na rozlicznych konkursach talentów muzycznych, teatralnych i rękodzielniczych oraz turniejach wiedzy. Odpoczynek po zmaganiach nasi uczniowie mogli znaleźć podczas wielu wycieczek krajoznawczych i „zielonych szkół” organizowanych w ramach współpracy z Domem Pomocy Maltańskiej.                                    

          Jako nowoczesna placówka dbając o rozwój wychowanków realizowaliśmy projekty w ramach EFS miedzy innymi:

  • Projekt PCPR „Pokonać wykluczenie. Wszechstronna aktywizacja osób zagrożonych wykluczeniem społecznym z powiatu poznańskiego”- Szkolenia zawodowe             z asystentem
  • Projekt Powiatu Poznańskiego,, Wykluczamy wykluczenie” w zakresie podnoszenia kwalifikacji zawodowych i społecznych osób niepełnosprawnych”
  • „Wiatr w żagle - efektywny program doradztwa dla szkół zawodowych"- Wsparcie metodyczne w zakresie doradztwa zawodowego dla nauczyciel Podniesienie szans uczniów szkół zawodowych i wzmocnienie ich zdolności do zatrudnienia, poprzez wdrożenie efektywnego programu doradztwa zawodowo-edukacyjnego
  • Promocja zdrowia poprzez sport – zespół przyszkolnych otwartych boisk wielofunkcyjnych w powiecie poznańskim -projekt Powiatu Poznańskiego
  • Praktycznie gotowi do pracy - program rozwojowy SOSW w Mosinie -projekt Powiatu Poznańskiego
  • Projekt Erasmus + Mobilność Kadry Edukacji Szkolnej finansowany ze środków europejskich - Przedsięwzięcie nr 1.1.1.2 pn. "Europa nie wyklucza” Projekt miał na celu podniesienie umiejętności językowych pracowników, wprowadzenie innowacyjnych metod nauczania, promowanie otwartości, tolerancji poszanowania różnorodności. Włączenie społeczne osób zagrożonych wykluczeniem.
  • Projekt ogólnopolski „Owoce i warzywa w szkole”

          W ramach realizowanych projektów przeprowadziliśmy też działania na terenie gminy zmierzające do utworzenia miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych w pobliskich zakładach. Były to indywidualne i grupowe spotkania z pracodawcami i z rodzicami uczniów.                 

          W Ośrodku realizowany jest od lat wzorcowy projekt umieszczony na stronie MEN, jako przykład „Dobre praktyki” w ramach realizacji wymagania „Podejmowane        w placówce działania są zorganizowane w sposób sprzyjający osiąganiu celów placówki”- Projekt „Tacy Sami” - program uzawodowienia wychowanków SOSW im. J. Korczaka w Mosinie.                 

          W ramach promocji Ośrodka i prezentacji osiągnięć naszych wychowanków realizujemy wiele wewnętrznych spotkań i uroczystości o zasięgu powiatowym, gminnym    i wojewódzkim. Nawiązaliśmy też stałą współpracę z instytucjami, szkołami, fundacjami z terenu województwa. Ważniejsze z nich to: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Dom Kultury w Mosinie, Biblioteka Publiczna w Puszczykowie, Poradnie Psychologiczno-Pedagogicznymi, Dom Pomocy Maltańskiej w Puszczykowie, Dzienny Ośrodek Adaptacyjny nr 1 w Poznaniu, szkoły i przedszkola w gminie Mosina i ościennych, Mosińskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych, Fundacja Stworzenia Pana Smolenia, Klub Rotary, Wielkopolski Park Narodowy, Szkoła Podstawowa i Gimnazjum nr 2 w Mosinie, Szkoła Podstawowa nr 2 w Puszczykowie, Gimnazjum nr 1 w Luboniu, Mosiński Klub Żeglarski, Mosiński Ośrodek Sportu i Rekreacji, Konsulat Honorowy Finlandii w Poznaniu, Ośrodek Leśny w Puszczykowie, Środowiskowy Dom Samopomocy w Kościanie, Zespół Szkół w Puszczykowie.                               

          Jako nowoczesna placówka mogliśmy stać się areną praktycznych działań dla studentów i słuchaczy wyższych uczelni, dla których nasze utrwalone osiągnięcia w pracy z uczniem ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi były i są wskazówką do dalszego rozwoju. Jako Ośrodek szkoleniowy dla studentów nawiązaliśmy współpracę z:

  • Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • College de l”Espalande w Strasburgu
  • Wyższą Szkołą Zawodową – Kadry dla Europy
  • Wyższą Szkołą Pedagogiki i Administracji w Poznaniu
  • Wyższą Szkołą Bankową w Poznaniu
  • Dolnośląską Szkołą Wyższą we Wrocławiu
  • Akademią Wychowania Fizycznego w Poznaniu
  • Wyższą Szkołą Komunikacji i Zarządzania w Poznaniu

          Jako placówka innowacyjna – zgłosiliśmy realizację trzech innowacji pedagogicznych:

  • „Integracja inaczej – razem stworzymy lepszy świat”
  • „Akademia agroturystyki i rękodzielnictwa”
  • Zmiana organizacyjna w nauczaniu religii

            W ramach prac innowacyjnych zgłosiliśmy przykłady „Dobrych Praktyk” zamieszczonych na stronie KO w Poznaniu.  Są to projekty:

  • „Z kulturą za pan brat”
  • ”Kącik dla zdrowia”
  • ”Roweriada szkolna”
  • ”Zajęcia praktyczne na terenie obiektów hotelowych”

         W Ośrodku działają organizacje: Samorząd Uczniowski, Klub Wolontariatu, Klub ”Sami Swoi”, Klub Absolwenta, grupa wsparcia dla rodziców.                                                                      

          Nie zapomnieliśmy również o naszych milusińskich z Zespołów Wczesnego Wspomagania Rozwoju Małego Dziecka. Aby objąć większą liczbę maluchów specjalistyczną opieką realizujemy działania w ramach programu „Za życiem”, jako Wiodący Ośrodek Koordynacyjno–Rehabilitacyjno - Opiekuńczy na obszarze powiatu poznańskiego.                         

          Tradycją Ośrodka stały się spotkania z jego przyjaciółmi, podczas których nasi uczniowie dziękując za obecność i wsparcie przedstawicielom samorządów, szkół, przedszkoli, zakładów pracy i przedstawicielom środowisk lokalnych prezentują swoje rozliczne talenty na scenie zaprzyjaźnionego z nami Mosińskiego Ośrodka Kultury.                                                                                                                                  

Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego

im. Janusza Korczaka Mosinie

Bożena Mazur