XII Dzień Aktywności Osób Niepełnosprawnych w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym

im. Janusza Korczaka w Mosinie

Dnia 5 czerwca 2024 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno -Wychowawczym odbył się XII Dzień Aktywności Osób Niepełnosprawnych. W tym roku na terenie naszego Ośrodka gościliśmy naszych przyjaciół z Domu Pomocy Maltańskiej w Puszczykowie oraz dzieci z Przedszkola Integracyjnego nr 3 w Mosinie, a także Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej im. Zbigniewa Tylewicza w Poznaniu.

Nauczyciele z naszego Ośrodka przygotowali wiele atrakcji dla uczniów. Podczas uroczystości obecna była także Pani Dyrektor Bożena Mazur i wicedyrektor Pani Anna Załuska- Kwiatek oraz Jerzy Pelowski. Uczniowie mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności, a także mieli doskonałą okazję do tego, aby pokazać jak dużo potrafią.

XII Dzień Aktywności Osób Niepełnosprawnych rozpoczęły występy artystyczne uczniów przygotowane przez nauczycieli naszego Ośrodka.

Jako pierwsi wystąpili uczniowie: Sia Chavda, Nikola Bocian oraz uczniowie klasy IIa, IIIa i IVa Szkoły Podstawowej. Następnie zaprezentowali się uczniowie klasy I-III SP, którzy przygotowali zabawy muzyczne wraz ze swoimi nauczycielami. Kolejna na naszej scenie pojawiła się uczennica Emilia Mazurek, która zaśpiewała także piosenkę, prezentując swoje umiejętności wokalne. Ostatni na scenie pojawili się uczniowie, którzy zatańczyli „Taniec na cztery”. Wszyscy uczniowie przygotowani zostali przez  nauczycieli naszego Ośrodka.

Po części artystycznej udaliśmy się na boisko szkolne, gdzie odbyły się sportowe aktywności przygotowane przez nauczycieli naszego Ośrodka. Uczniowie mieli możliwość wyrażania swojej ekspresji nie tylko uczestnicząc w zabawach muzyczno-ruchowych ale i plastycznych w klasach i na boisku - malując farbami po folii strechowej. Na boisku znajdowała się także ścianka, przy której każdy mógł wykonać sobie zdjęcie. Tego dnia odbył się także Turniej Rzeźbiarki.

Jak w ubiegłym roku  podczas Turnieju rzeźbiarskiego wykorzystane były narzędzia do zajęć ceramicznych wspomagające technikę wykonania prac w glinie, natomiast na warsztatach stolarskich wykorzystano skrzynię z narzędziami stolarskimi, które wspomagały pracę uczniów.

Podczas Kuchennych rewolucji, gdzie uczniowie mogli wykorzystać swoje umiejętności kulinarne przygotowując pizzę, wykorzystano akcesoria gospodarstwa domowego otrzymane w ramach „Laboratoria Przyszłości”

W klasach I-III odbyła się lekcja otwarta realizowana w ramach projektu Pierwsza Pomoc WOŚP „Ratujemy i uczymy się ratować” dzieci zapoznały się z ważnymi zagadnieniami dotyczącego ratowania życia. Odbyły się także zajęcia sensoryczne oraz warsztaty plastyczne. Wszystkie zajęcia dopasowane były do możliwości rozwojowych uczniów tak, aby sprawiały radość i dawały możliwość odnoszenia sukcesów. Pani Dyrektor Bożena Mazur wręczyła dyplomy i nagrody uczestnikom. Nasi goście  otrzymali także drobne upominki. W ramach „Laboratorium Przyszłości” wykorzystany został  sprzęt fotograficzny ,nagłośnieniowy.

Z niecierpliwością czekamy na kolejny Dzień Aktywności naszych umiejętności.

Agnieszka Kozak i Katarzyna Twardowska